събота, 19 юли 2014 г.

Трансформация на дуалностите

Оригиналното заглавие на предложения по-долу материал е „Первый уровень. Проработка дуальностей, техники“. Тук предлагаме превод на част от рускоезичния сайт pro-svet.at.ua където се обсъжда изключително достъпна, лесна за приложение и ефикасна техника за трансформация на дуалното начало на личностното съзнание. Работата е самостоятелна и е изпълнима навсякъде и по всяко време.
Идеята е следната.
Егото се е вкоренило в човешката природа чрез нехармоничните колебания между безброй дуални полюси; балансираме ли полюсите в хармонично, излекувано цяло, всъщност разтваряме егото. Спорно е дали изобщо се нуждаем от подобен метод, тъй като Осъзнаването на Истинската ни Природа само по себе си ще извърши въпросната трансформация. Все пак ако съумеем „ръчно“ да се освободим от някои основни наши „чепатости“, вероятно това би ускорило и работата на „автоматичния“ режим на промяна в нас. Нивата на предложеното лечение са пет. Едва след усвояване на първото, което се обсъжда по-долу, следва да се пристъпи към следващо. Материалите за самостоятелна работа по следващите нива се получават от автора на сайта, който преценява чрез тестове готовността на желаещите. Съществуват и други духовни практики в насока на разтваряне на дуалностите, но предложената тук е определено впечатляваща като простота на изпълнение и ефективност.
Още с първите ви упражнения в предложените практики ще усетите прилив на силна Духовна Енергия. За по-опитните в медитативната работа няма да има съмнение, че Истинската ни Природа, Духовното ни Присъствие всъщност директно извършва трансформацията. Друг не е и способен да я извърши, както е обсъждано вече в настоящия блог. 
Благодарим на Валерий за съгласието му да публикуваме великолепния му метод тук.
***
Решение на проблемите и изход отвъд пределите на дуалния ум
Цел на първото ниво:
  1. Да се предложат на читателите прости и ефективни техники за самостоятелна работа.
  2. Да се научим да се ползваме от тях за решение на психологически проблеми.
  3. Да постигнем известно разбиране относно дуалната (двойнствена) природа на човешкия ум.
  4. Получавайки добър резултат от приложените техники, да изгладим в крайна сметка остротата на основните си проблеми.
  5. Да подобрим способността си да Приемаме.
Всички техники от първото ниво, предложени на тази страница, представляват сами по себе си преработка на дуалностите. Други общодостъпни техники вижте в обзора надуховните практики предстои да бъде преведен и поместен тук, б. пр.) – те могат да се практикуват на всяко ниво.
Относно резултатите на практикуващите можете да прочетете на форума: Успехи и отзиви. Там можете да споделите и свой опит.
Теория: Дуалности
Дуалност (двойнственост, дихотомия) – това е двойка противоположности (полярности, полюси) в човешкия ум. Например, добро и зло, любов и омраза, хубаво и лошо. Количеството на дуалностите е огромно и всеки разполага със свой специфичен набор. Съществуват по-общи и абстрактни, като например посочените по-горе (актуални за повечето хора), и по-индивидуални, конкретизирани, които за един са напълно актуални, а за друг нямат никакво значение.
Всички дуалности съществуват изключително в ума. Единият полюс на дуалността (полярност) е противоположен на другия, като го допълва и уравновесява, но само в човешкия ум.
Целият ум, включително подсъзнанието е построен на базата на дуалностите. Всяко понятие в ума има своята противоположност. Често това се изразява просто с помощта на някакво отрицание. Например „да купя вестник – да не купувам вестник“, „да се омъжа – да не се омъжвам“, „топло е – не е топло“. Последната дуалност демонстрира, че конкретно понятие може да има няколко противоположни полюса или полярности. Т. е. „топло“ има две противоположности: „не топло“ и „студено“. Някой ще се съгласи с това, друг не – и това е така защото всеки има свой набор дуалности, които е приел в живота си.
Следва да се разбира че ако някаква дуалност е рална за вас или актуална, то това е така защото някога вие сами сте я създали или сте се съгласили с нея. Да се съгласиш с дуалността означава да я създадеш за себе си. Това също е ваше творение, дори да са ви принудили или убедили да я създадете. Затова не забравяйте, че творец на дуалностите сте самите вие. Това ще ускори работата ви тук. Когато преработвате дуалността, вие излизате отвъд пределите на дуалния ум.
Всичко, което съществува в ума (и в подсъзнанието), се задържа там изключително поради съществуването и действието на дуалностите. Дуалностите са основата, върху която се натрупва опита. Така е устроен умът (по-нататък под ум ще подразбирам и подсъзнание, тъй като то също е построено върху дуалности).
Работейки с крайните точки на дуалностите (полярности), вие засягате целия материал, намиращ се между тях! Това е максимално ефективно. По-малко ефективно (но оправдано в някои случаи) е да се работи с единични епизоди от живота.
Актуални дуалности
Актуалната дуалност е дуалност, която особено ви безпокои и непосредствено интересува. Хората по правило не виждат това като дуалност, тъй като човек обикновено се интересува само от единия полюс на дуалността. Например човек иска да стане свободен от дадено нещо и съответно за него актуална полярност е „да е свободен”. Това е разбирането му. Но той не вижда обратната страна на дуалността (която създава несъзнателно) – „да бъде несвободен”. За да се движим към свобода обаче е нужен полюс от който да се задвижим в тази посока. Той се създава автоматично (подсъзнателно); и колкото по-силно човек иска свобода, толкова повече той прави себе си (подсъзнателно) несвободен. По друг начин той не би могъл да се движи към противоположния полюс. Зарядът (напрежение, негатив) между полюсите нараства и влиянието на дуалностите върху съзнанието се усилва, потискайки здравия смисъл, от което впоследствие и страда човек. (На това междувпрочем се базират въздействията на различни религии, организации, секти и др.) По такъв начин в дадения пример актуалната дуалност се явява „да бъда свободен – да бъда несвободен”.
Трябва да се преработят и двата полюса. Да се работи само с единия полюс е по-неефективно тъй като не засягате двете крайни точки, на които се държи всичко. Необработеният полюс задържа своята противоположност.
Вие няма да можете да премахнете само единия полюс, оставяйки другия, тъй като те се поддържат един друг. Затова преработвайки едната полярност, преработвайте и противоположната. В това се състои принципът на преработка на дуалностите.
В посочените техники работата с полюсите се провежда по правило подред: 1,2,1,2 и т.н. Подобна работа с полюсите дава по-силен ефект отколкото преработването им поотделно. Това се обуславя от постоянното променяне на точката на преработка (позицията ви), като не задълбавате в една единствена точка. Така се създава повече пространство за виждане на ситуацията, като изходът отвъд пределите на ума става по-бързо.
Когато материалът намиращ се между полярностите е изтрит или разреден, дуалността изчезва. Тя престава да бъде значима за вас. Това е очаквания краен резултат от преработването на полярностите (по-долу описан по-подробно).
Трудността се състои в това, че всички дуалности са взаимосвързани (асоциирани) една с друга. Това затруднява обработката на дадена конкретна дуалност, тъй като се активират „близколежащи“ дуалности. В края на краищата това не е толкова страшно, тъй като близколежащите също освобождават известен заряд (негатив, напрежение) и в бъдеще с тях ще се работи по-лесно.
В началото работата с дуалностите може да се окаже не особено приятна и протяжна – ще изплува много и различен материал, който няма да е съвсем в тематиката на преработваната дуалност. Това могат да бъдат неприятни емоции, мисли, картини, цели епизоди от живота и пр. Подобни явления трябва да се очакват и никой не казва че винаги ще е лесно. За да излезете окончателно отвъд пределите на дуалния ум, трябва да преминете през всичко това.
Ще повторя. Работейки с дуалностите, следва да очаквате поява на неприятен материал от всякакъв характер – той ще почне да изплува. Попадайки в областта на вашето съзнание, той се разрежда (изтрива се, изчезва) и престава да ви влияе, явно или неявно. Ефектът от освобождаването от всичко това се натрупва и колкото по-далеч отивате, толкова по-леко ще става. Началният етап е най-труден. На първото ниво ще се отсеят много хора – мързеливи или изплашили се от трудностите; те ще намерят своя, по-лесна практика, но и по-малко ефективна. Но така и трябва да бъде. Този път не е за всеки.
Прозявки, сънливост, замъгленост на съзнанието са все признаци на освобождаване от вас на негативен материал на съзнателно ниво. Самият материал не винаги се разпознава като конкретни случаи от миналото, но тава не е и нужно. Могат да се проявят просто усещания, например тежест или дискомфорт в тялото, неприятни емоции, мисли и т.н.
Ще изпитате и приятни усещания, възникващи като правило в края на преработката на конкретната дуалност. Те могат да са по-дълготрайни или краткотрайни. Зависи от различни фактори.
Очакван резултат
Резултатът, който следва да очаквате от преработката на дадена дуалност е че вие повече не чувствате никакво напрежение когато разглеждате дуалността или който и да е от нейните полюси. Усеща се спокойствие, лекота, освободеност. В идеалния случай вие ще можете да задържите вниманието си върху двата полюса едновременно без дискомфорт или предпочитание на някой от тях (макар че не винаги става точно така). Често, но не винаги в края на преработката на дуалността възниква смях (като един от признаците на разтваряне на негативността). Може да възникнат различни други приятни усещания и емоции, например радост, прилив на сили, усещане за освобождаване, пустота (там, където преди се е усещал проблем), комфортно неутрално състояние, състояние на „нулева точка“ и т.н. Също така могат да възникнат нови разбирания на ситуации или решения на проблеми. След постигане на резултат следва да приключите работа с преработената дуалност.
Правило: ВИНАГИ РАБОТЕТЕ САМО С АКТУАЛНИ ДУАЛНОСТИ!
Как да намерим актуалните си дуалности? Достатъчно е да си отговорим на някои въпроси от типа:
-        Какво е важно за мен?
-        Какво искам?
-        От какво ме е страх?
-        Какво ме безпокои?
-        Какво искам да променя в живота си?
-        Какво мисля за себе си?
-        Какво мисля за другите? (за даден човек, група, организации и т.н.)
-        Какво мисля за живота си? (или живота на другите)
-        Какво мисля за миналото?
И т.н.
В тези примерни въпроси думата „мисля“ може да се замени с „чувствам“ или „отнасям се“.
Отговаряйки на конкретен въпрос, вие намирате един полюс. Другият, противоположен (противостоящ) трябва да се подбере така, че да получите цялостна дуалност. Двата полюса на дуалността трябва да бъдат актуални, трябва да ви „впрегнат“, да предизвикат реакция! Реакция може да се нарече всякаква разновидност на НЕ-приемане на това, което е.
Пример за намиране на дуалности. Да допуснем, че на въпроса „какво искам?“, намирам отговор „да имам собствен бизнес“. По такъв начин „искам да имам собствен бизнес“ се явява половината от моята актуална дуалност. Сега трябва да немарим втората половина, противоположна и противостояща. Често тя се образува чрез отрицание, например с помощта на частицата „не“. По такъв начин получавам готова дуалност „искам да имам собствен бизнес – не искам да имам собствен бизнес“. Преди да започнем работа с дуалността, трябва да се убедим че дуалността е формулирана максимум правилно. Възможно е по-правилно да се каже така: „имам намерение за собствен бизнес – нямам намерение за собствен бизнес“, или така: „трябва да започна собствен бизнес – не трябва да започвам собствен бизнес“. Смисловите отенъци са различни, затова избираме най-подходящият. Внимавайте за това, втория полюс да е абсолютно противоположен на първия. „Искам да имам собствен бизнес – не ми се иска особено да имам собствен бизнес“ е неправилна формулировка, тъй като втория полюс не се явява напълно противоположен (той е някъде между крайните точки). Неправилно формулираната дуалност дава по-малко резултати или въобще не дава.
Всичко, което за вас е актуално може да бъде формулирано като двойка полярности и преработено.
Отговаряйки на примерните въпроси, посочени по-горе, ще намерите множество ваши убеждения. Всяко убеждение или съждение има своя противоположност, образувайки дуалност и може да се преработва подобно на всяка друга дуалност. Няма да можете да се разделите напълно с дадено убеждение, ако не засегнете и неговата противоположност.
Подготовка за използване на техниката: Списък с дуалности
И така, отговаряйки на примерни въпроси от типа на посочените по-горе и писмено съставяйки списък с вашите дуалности (силно препоръчвам), подберете това, което е най-актуално за вас (безпокои или интересува) и започнете работа с него. С времето списъка ще се попълва с нови дуалности, а старите, преработени ще се зачеркват. Всеки път избирайте най-актуалната дуалност и работете с нея.
Само по себе си съставянето и попълването на списъка има терапевтичен ефект, така че позволява да се види цялостната картина като набор от дуалности, а не отделни полюси. Така вие веднага ще почувствате разликата и това ще е полезно. Освен това, този списък остава в ума ви и в живота ви когато срещнете някой от полюсите от списъка, ще можете да виждате и противоположния полюс, което ще ви въздържа от потъване (интроверсия) в едната от полярностите.
За намиране на актуалните ви дуалности можете да ползвате готови списъци на дуалностите, каквито се намират в различни практики. Понякога това може да е полезно. При всяко положение помнете, че трябва да работите само с това, което е актуално за вас, а не с всичко подред. Няма смисъл да преработвате нечии нескончаеми списъци с дуалности, а още повече в тази последователност, в която „трябва“. Хората са различни и единствено правилни списъци не съществуват. По-подробно в актуални дуалности.
Практика: техники за преработване на дуалностите
Преди да започнете да използвате техниките за преработка на дуалностите, прочетете материалите на сайта Предупреждение и Приемане на това,което е. (По наше виждане читателят може да почне работа директно, без да чете предложените материали. Б. пр.)
По-долу ще посоча няколко ефективни техники (упражнения, процеси), с успех изпробвани на себе си и на други хора. Те са достатъчни за целите на първото ниво. Тези техники са напълно адаптирани за самостоятелна работа и сравнително бързо отвеждат съзнанието отвъд пределите на дуалния ум по отношение на преработвания проблем.
За преработка на всяка една дуалност е нужно да се подбере най-подходящата техника. Ако ви се струва че конкретната дуалност може да се преработи с всяка техника, избирайте коя да е. Всяка техника притежава своите плюсове и минуси.
МОДЕЛИРАНЕ НА ПОЛЮСИТЕ
Същността на техниката се заключава в поредно създаване и задържане на вниманието върху полюсите.
  1. Създай идея, че .......... (полюс 1) и я задръж.
  2. Създай идея, че .......... (полюс 2) и я зядръж.
Да „създадеш идея“ означава да направиш тази идея съществуваща като интензивна мисъл или чувство. Желателно е да я задържаш поне няколко секунди, което поначало може да се окаже твърде трудно занимание – доколкото ще изплува материал от миналото, свързан по някакъв начин с полюса в който сме фиксирали вниманието си. Към края на преработката на дуалността фиксацията върху полюсите ще става по-лесна и без неприятни усещания – нищо безпокоящо вече няма да изплува.
Задържайки идеята се старайте да я почувствате максимално!
Правим подред 1, 2, 1, 2, 1, 2 и т.н. приемайки ТАКЪВ, КАКЪВТО Е всякакъв изпадащ от ума боклук и продължаваме до крайния резултат.
Това е съвсем лесна техника за преработка на полярностите, но в същото време твърде мощна. В практиката си често съм я използвал и винаги с добър резултат. За повечето дуалности е напълно подходяща.
Примерни дуалности:
  1. Създай идея, че си причина за всичко в живота си.
  2. Създай идея, че си следствие на всичко в живота си.

Или:
  1. Създай идея, че си особен.
  2. Създай идея, че си като всички.
Или:
  1. Създай идея, че има съдба.
  2. Създай идея, че няма съдба.
И т.н.
Забележка. Старайте се при създаване на идея да и придавате абсолютна увереност доколкото ви е възможно; това е по-ефективно. Тоест, ако например създавате мисъл „има съдба“, то нека тази мисъл звучи уверено, без всякакви съмнения. След това създайте също така уверено мисълта „няма съдба“.
Така вие преработвате първия полюс, после втория, отново първия, отново втория и така до крайния резултат.
ОПРОСТЕНО МОДЕЛИРАНЕ НА ПОЛЮСИТЕ
(За онези, на които трудно се удава гореописания вариант на техниката)
  1. Създай идея, че .......... (полюс 1).
  2. Създай идея, че .......... (полюс 2).
Просто изпълняваме подред 1, 2, 1, 2, 1, 2 и т.н. Не е нужно да задържаме идея, не е нужно да се стараем да я почувстваме  и т.н. Създавате мисъл, след това веднага противоположната и така продължавате докато не стане по-лесно. След това се връщаме към първия вариант и работим с дуалностите по описания вече начин.
ОПИСАНИЕ НА ПОЛЮСИТЕ
За изпълнението на тази техника взимаме лист хартия, разделяме го с вертикална линия на две половини. Отгоре в първата колонка описваме единия полюс, а във втората другия. Под тях поставяме хоризонтална черта. Отдолу под всеки полюс го описваме максимално подробно. Все едно се опитвате да обясните на дете какво означава всяка полярност и какво значение има за вас. Доколко това е важно, забележително, грандиозно, нежелателно, отвратително и т.н.
Отдолу, под описанието на полюсите поставяме нова хоризонтална черта.
По-нататък под всеки полюс пишем абсолютно всичко, свързано с него – емоции, мисли, планове, решения, очаквания, изненади, цели, успехи, неуспехи, вълнения, хора, осъзнавания и т.н. По правило от самосебе си материалът изплува сам, просто се хващай и пиши. Не е нужно нищо да се филтрира, никой няма да чете написаното. Задачата се състои в това, да се изчерпи ВСИЧКО, свързано с всеки полюс.
Старайте се по възможност да запълвате двете колонки равномерно. Пишете до получаване на краен резултат. След изчерпване на преработвания материал можете да унищожите листа.
***
Забележка. Не всички дуалности ще бъдат „изчистени“ с тази техника на 100%, но от негативност ще ви „почистят“ доста добре. Някои от дуалностите се налага да бъдат трансформирани с техники от по-високите нива. Вижте също така други техники, поместени на страниците на този сайт – „Формула на щастието“, „Техника  на благодарността“, „Разтваряне на границите и достигане на Единство“, „Упражнение „Аз Съм“ и пр. (Предстои да бъдат превеждани и помествани в настоящия блог, б. пр.) Тези техники могат да бъдат изпълнявани не само при работа с първото ниво, но и на всички останали – при нужда и желание.
За завършване на първото ниво са задължителни техниките за преработка на дуалностите, посочени на тази страница. Техниките, които ще намерите на други страници на сайта са допълнителни и не са задължителни. При всяко положение препоръчвам редовно да практикувате „Формула на щастието“, тъй като съдейки по отзивите на практикуващите, а също така и от личен опит се налага извода, че за повечето хора въпросната „Формула“ е много добра както като допълнение към преработката на дуалностите, така и като самостоятелна техника.
За по-пълна информация следете във форума въпроси и отговори по техниките от първото ниво, по-долу има връзка.
***
Когато сте приключили с техниките от първото ниво и сте получили добър резултат, почиствайки (като минимум) остротата на проблемите ви, можете да пристъпите към второто ниво. Пишете ми чрез формата за обратна връзка, ще ви пратя текст.

Ако при работа с първото ниво сте получили това, за което сте тук и искате да изразите своята благодарност, споделете за успехите си на форума или направете още нещо, което може да помогне на сайта и неговите читатели. Благодаря на всички, които помагат в развитието и разширяването на сайта!

Няма коментари:

Публикуване на коментар